25/04/2014 02:00:02


- STRAZ MIEJSKA I POLICJA
- NASZ BURMISTRZ ..........
- "STARY PARK" CO TAM ?
- PYSKOWICKI SZPITAL !!!
- OKREG WYBORCZY NR 10
- OKREG WYBORCZY NR 2
- CZEGO BRAKUJE W ........
Rynek naszego miasta :


Jak budowano Netto :

Inwestycje z lotu ptaka w Pyskowicach. W ostatnich latach wokół Pyskowic gołym okiem - przejazdem widać wiele powstałych nowych i nowszych inwestycji - [NEW]

Jak budowano LIDL :Nawigacja
· KONTAKT Z NAMI
· FORUM

· PZW PYSKOWICE

· [ PO POLKONIE ]
· [ DNI PYSKOWIC 2010 ]
· [ DNI PYSKOWIC 2009 ]
· [ W ROWIE ]
· [ KONIEC SKANSENU ? ]
· [ REMONT DLA ? ]
· [ OSTATNI TAXIarz ]
· [ SPALONY W KAMIEŃCU ]
· [ KAMIEŃ STOI ]
· [ OBWODNICA ]
· [ NOWY RYNEK ]
· [ ZLOT MOTOCYKLI 08 ]
· [ ZLOT MOTOCYKLI 09 ]
· [ ZLOT MOTOCYKLI 10 ]
· [ PYSKOWICKI LASEK ]
· [ ASFALTOWANIE RYNKU ]
· [ CHOPINA CZY SZOPENA ]
· [ KONKURSY FOTO ]
Ostatnie artykuły
· MISTRZOSTWA POLICJI ...
· POSKA DLA WSZYSTKICH
· GLIWICKIE DRUŻYNY W...
· WYWIAD Z KOMENDANTEM
· ORLIK W PYSKOWICACH


BURZE TERAZ W POLSCE
Mapa burzowa Polski

Pyskowice - obiektywem Andrzeja.

+1
+17°
+
Pyskowice
Pitek, 18
Sobota   +21° +
Niedziela   +26° +13°
Poniedziaek   +25° +14°
Wtorek   +22° +10°
roda   +21° +13°
Czwartek   +24° +13°


KLUB FILMOWY "JAŚ"
22.04.2014 KLUB FILMOWY "JAŚ" - PRZYKŁAD WYCHOWANIA.

Przez długie lata swojego istnienia pyskowicki Klub Filmowy "Jaś" był pięknym przykładem wychowania przez kino. Młodzież doby "przedinternetowej" twórczo spędzała czas, zamiast bezmyślnie "lajkować" na portalach społecznościowych.Nad wszystkim czuwał Jan Soliński, licealny profesor chemii. To z jego inicjatywy powstał klub. A gdy nadeszła pora, aby nadać mu nazwę, ktoś wymyślił "Jasia". To było oczywistym nawiązaniem do imienia jego twórcy. Chemik, piłkarz, filmowiec.

Jan Soliński to rocznik 1931. Do Pyskowic trafił w 1963 roku. Wcześniej pracował w liceum pedagogicznym w Mielcu. - Soliński uprawiał piłkę ręczną. Grał w I lidze, co niezmiernie nam imponowało. Trenowałem ostro pod jego trenerską batutą - wspomina absolwent pyskowickiego LO Wiesław Piechocki. - Jego wielką miłością było również fotografowanie. Założył dla nas laboratorium. Nauczył nas wywoływać i powiększać zdjęcia. Sam pokazywał dumnie swoje motywy z Tatr i przestrzegał, aby nie robić zdjęć koło południa ...

I właśnie od fotografowania wszystko się zaczęło. Jednak obcowanie tylko z aparatem nie wystarczyło ambitnemu nauczycielowi i jego podopiecznym. W 1966 roku formalnie powołano do życia Klub Filmowy "Jaś". W gronie założycieli - obok Solińskiego - był polonista Mikołaj Hepa oraz elektronik Jan Skórzak. - W tajniki świata filmowego wprowadzał nas reżyser Józef Gembala. Pokazywał, jak się trzyma kamerę, tłumaczył, jak tworzyć dobry obraz. Nauczył nas filmowych podstaw - opowiada Bronisława Badowska, wieloletnia członkini klubu.

Ambitni pedagodzy mogli działać dzięki życzliwości dyrekcji, która na potrzeby klubu udostępniła szkolne pomieszczenia. - W tamtych czasach szkoła tętniła życiem. Młodzież miała możliwość realizacji swoich pasji i twórczego spędzania wolnego czasu. Jedną z propozycji skierowanych do młodych ludzi był właśnie klub filmowy - tłumaczy Władysław Macowicz, długoletni dyrektor liceum w Pyskowicach. Kurczak, co wraca do jaja.

Wkrótce po powstaniu "Jasia" przyjęto w poczet Federacji Amatorskich Klubów Filmowych. Było to duże wyróżnienie. Patronat Federacji w tamtych czasach miał bowiem poważne znaczenie. Łączył kluby, służył wymianie informacji, pomagał w popularyzowaniu twórczości filmowców z całego kraju. - Przyjęcie w poczet Federacji niosło za sobą możliwość konfrontacji - podczas krajowych i zagranicznych przeglądów filmowych - własnej twórczości z osiągnięciami innych - opowiada Bronisława Badowska.

Filmy realizowano w formacie 8 mm, super 8 mm i 16 mm. Oznacza to, że produkcję nagrywano na taśmę magnetofonowej o szerokości 8 lub 16 milimetrów. Potem pojawiły się kamery VHS i S-VHS. A ostatnie lata istnienia to już nagrania w systemie cyfrowym. Tematyka poruszana w filmach była różnorodna. Dość przypomnieć wybrane tytuły: "Slalom", "Koniec z fikcją", "Ślad", "Za furtką", "Naga małpa", "Podaj cegłę", "Prawda o ziemi śląskiej", "Chleba naszego", "Gospodarstwo pana Piotra", "Bieda", "Ćma" czy "Jajo". - Mieliśmy to szczęście, że kamera towarzyszyła ważnym szkolnym uroczystościom. Dzięki temu zapisano na taśmach życie naszej szkolnej społeczności - mówi Macowicz. Oprócz dokumentu realizowano takie gatunki jak: reportaż, publicystyka, filmy fabularne czy też kreskówki. - Zajmowałem się głównie filmami animowanymi. Wymagało to cierpliwości i było czasochłonne. Bo przedstawioną postać trzeba było narysować w kilku odsłonach, do tego koniecznie było tło - opowiada Leszek Baron, którego film "Jajo" było nagradzany na festiwalach i przeglądach. - Pomysł na ten minutowy film był prosty: kurczak wykluwa się z jaja. Początkowo entuzjastycznie nastawiony do świata i radosny, kiedy tylko spogląda na otaczającą rzeczywistość, kręci dzióbkiem i ponownie zaszywa się w skorupkach.

Kierujący klubem i jego członkowie otrzymywali sporo nagród i wyróżnień. Warto wspomnieć trzykrotne zdobycie I nagrody zespołowej wraz z pucharem Ministra Oświaty i Wychowania w Ogólnopolskim Przeglądzie Amatorskiej Twórczości Filmowej Młodzieży Szkolnej w Łodzi. Z kolei na przeglądzie w Bielsku Białej w 1975 roku "Jaś" zdobył II nagrodę, podobnie jak w Ogólnopolskim Festiwalu Filmów w Polanicy Zdroju. Z kolei na gliwickich Festiwalach Filmów Jednominutowych pyskowiccy filmowcy sięgnęli po Grand-Prix i dwie II nagrody. Klub reprezentował Polskę na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Amatorskich Państw Socjalistycznych w Bratysławie, zdobywając wyróżnienie. - Nie mieliśmy nigdy sponsora. Ale materiałów i sprzętu mieliśmy pod dostatkiem. A to dzięki nagrodom w festiwalach i przeglądach. Bo najczęściej najlepsze produkcje otrzymywały kamery, stoły montażowe, taśmy filmowe - relacjonuje Badowska. "Jaś" w kartonowych pudełkach.

Klub Filmowy "Jaś" działalność zaprzestał ponad dekadę temu. Sprzęt musiano wynieść z budynków szkolnych, aby zrobić miejsce na pracownie komputerową. Przez jakiś czas w jednym z pomieszczeń pyskowickiego Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu funkcjonowało Muzeum Filmowe "Jaś". Na obecną chwilę wyposażenie klubu - spakowane w kilkunastu kartonach - znajduje się w ratuszu. - Boję się o złożone tam negatywy, taśmy, kamery ... Wilgoć, grzyb i inne pasożyty nie próżnują ... - martwi się Badowska. - To stan przejściowy. Na drugim piętrze wyznaczyliśmy salę, gdzie wystawimy pamiątki związane z klubem "Jaś". Kiedy tylko zostaną zakupione szafki i gabloty, przystąpimy do działania - uspokaja Bożena Jarząbek z Miejskiego Muzeum. A dyrektor MOKiS-u Henryk Sibielak deklaruje: Najdalej w przyszłym roku ponownie otworzymy izbę pamięci poświęconą pięknej działalności pyskowickich filmowców.

Parę lat temu głos w sprawie "Jasia" zabrał Kazimierz Kutz, legenda polskiego kina. Podkreślał, że taki klub to wielki skarb i szansa dla miejscowości. A dzisiaj, kiedy klub już nie funkcjonuje, warto zachować o nim pamięć. Bo takie dziedzictwo buduje i umacnia lokalną tożsamość. / Informacja i Foto : Błażej Kupski

WYPADEK
PYSKOWICE 19.04.2014 WYPADEK HONDY W GLIWICACH

Dwie osoby zginęły na miejscu, a trzy zostały ciężko ranne w wypadku, do którego doszło w piątek w Gliwicach. W sobotę tragiczny bilans zdarzenia powiększył się o 15-latkę, która zmarła w szpitalu. - Było mokro, auto prawdopodobnie wpadło w poślizg - informuje straż pożarna. Do wypadku doszło w piątek ok. godz. 23:20 na skrzyżowaniu ul. Toszeckiej i Przyszowskiej w Gliwicach. Były to osoby z Pyskowic.- Materiał należy do TVN24 - : link do artykułu.

ŚWIĄTECZNE ZAKUPY
PYSKOWICE 18.04.2014 WIELKANOCNY KOSZYCZEK - RADY

Idą święta, a wraz z nimi czas rodzinnych spotkań i odpoczynku od codzienności przy wielkanocnym stole. Jednak zanim do niego zasiądziemy czeka nas wiele przygotowań w tym także przedświąteczne zakupy. Dlatego warto zwrócić uwagę na to co i jak kupujemy.

KOSZYCZEK WIELKANOCNY - Jajko

To podstawowy produkt spożywczy mający szerokie zastosowanie w domowej kuchni jak i w przemyśle. Szczególnego znaczenia i barw nabiera w koszyczku wielkanocnym, stanowiąc symbol nowego życia. Skorupki jajek muszą być opatrzone stemplem z tzw. kodem producenta, w którego skład wchodzi: kod systemu chowu kur, gdzie "0" oznacza chów ekologiczny, "1" oznacza wolny wybieg, "2" oznacza hodowlę ściółkową, a "3" oznacza hodowlę w klatkach, oznaczenie państwa członkowskiego, z którego pochodzi jajo np. PL - Polska, oraz weterynaryjny numer identyfikacyjny.

Na opakowaniach jaj powinny znaleźć się dane dotyczące nazwy oraz adresu przedsiębiorstwa pakującego jajka, metody chowy kur, numer zakładu pakowania, liczbę zapakowanych jajek, ich klasę wagową (są cztery kategorie wagowe jaj: XL, L, M, S ), klasę jakości. Nie powinno zabraknąć daty ważności, która nie może przekroczyć 28 dni, a także zalecenia właściwego przechowywania produktu. Szczególną uwagę należy zwrócić na fakt, iż szata graficzna opakowania sugerująca ekologiczną metodę produkcji nie zawsze odpowiada temu co wykazuje stempel na skorupce jajka. Pod koniec ubiegłego roku podczas kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Handlową w Katowicach stwierdzono wiele nieprawidłowości dotyczących oznakowania, niewłaściwej klasy wagowej jaj czy nieodpowiednich warunków przechowywania.

- Znakowanie środków spożywczych

Każdy produkt spożywczy, który kupujemy powinien być odpowiednio oznakowany. Na jego opakowaniu nie może zabraknąć m.in.: nazwy środka spożywczego, wykazu składników w nim występujących, daty ważności, informacji o warunkach przechowywania, w niektórych przypadkach informacji o sposobie przygotowania, danych identyfikujących producenta, zawartości netto lub liczby sztuk, oraz numeru partii produkcyjnej. Na opakowaniach produktów pochodzenia zwierzęcego powinien być umieszczony ponadto weterynaryjny numer identyfikacyjny, który jest dla nas informacją o tym iż produkcja odbywa się legalnie i pod nadzorem Inspekcji Weterynaryjnej. Przy środkach spożywczych, które kupujemy "na wagę" powinny być umieszczone informacje o ich nazwie oraz składzie.

Jak rozpoznać prawdziwe masło? Masło to nazwa zastrzeżona wyłącznie dla tłuszczu mlecznego, dlatego wszelkie mieszanki masła i oleju roślinnego powinny być jednoznacznie określone ."Masło" to produkt zawierający 80-90% tłuszczu mlecznego natomiast produkty o niższej zawartości tego tłuszczu muszą posiadać nazwy adekwatne np. "masło półtłuszczowe", które zawiera 39-41% tłuszczu mlecznego.

- Promocje

Szczególną uwagę zwróćmy na świąteczne promocje. Żywność oferowana w promocyjnej cenie przeważnie posiada krótki termin ważności, dlatego warto go sprawdzić i nie kupować na zapas. Produkty przeterminowane w ogóle nie mogą znajdować się na sklepowych półkach.

- Ceny

Sprawdzajmy ceny, każdy towar powinien być nią oznaczony. Cena podana na wywieszce przy towarze lub bezpośrednio na opakowaniu musi zgadzać się z ceną zakodowaną w kasie. Jeśli mamy wątpliwości zgłaszajmy to np. w punkcie obsługi klienta. Obowiązuje cena podana do wiadomości konsumenta, a nie ta którą zarejestrowała kasa.

- Reklamacja

Na koniec rzecz o reklamacji. Artykuły żywnościowe reklamujemy u sprzedawcy niezwłocznie po stwierdzeniu niezgodności z umową jednak nie później niż w ciągu 3 dni od dnia zakupu lub w ciągu 3 dni od dnia otwarcia opakowania. Reklamacja będzie bezskuteczna jeśli dokonamy jej po upływie daty ważności danego towaru. Pamiętajmy o paragonie. Może się okazać niezbędny przy składaniu reklamacji. Informacja : Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Katowicach.

POŻAR PUSTOSTANU
PYSKOWICE 15.04.2014 POŻAR PUSTOSTANU - AKCJA GAŚNICZA

W niedziele, 13.04 około godziny 13.00 doszło do pożaru śmieci zalegających w pustostanie pozostałym po składzie węgla na placu między ulicami Ogrodową i Sikorskiego (przy torach kolejowych). Na miejsce zadysponowano dwa zastępy z JRG Pyskowice, GBA Renault Midlum oraz GCBA Scania P380. Po przyjeździe na miejsce strażacy przy użyciu szybkiego natarcia z GBA rozpoczęli gaszenie pożaru. Ze względu na duże zadymienie konieczne było użycie Aparatu Ochrony Dróg Oddechowych. W późniejszej fazie działań rozpoczęto tankowanie wody z GCBA do GBA. Po ugaszeniu ognia wszystkie śmieci zostały dokładnie "przelane", aby wykluczyć ponowny wybuch pożaru. Na miejscu był też partol policji z KP Pyskowice. - Info i foto Z.A. - KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ - KLIK !

OSIEDLOWE DZIURY
PYSKOWICE 14.04.2014 ZMORA OSIEDLOWYCH ULICZEK ...

Generalnie problem dotyczy mieszkańców danego osiedla, czyli dojeżdżających na miejsce postoju pod domem. Na osiedla wjeżdżają kurierzy, członkowie rodzin, odwiedzający nas. Stan wewnętrznych dróg w wielu miejscach jest fatalny na co zwracają nam mieszkańcy bocznych uliczek Traugutta (i nie tylko) ? czasem człowiek wstydzi się jakimi dziurami jedzie się do niego. Główne ciągi komunikacyjne są jeszcze jakoś łatane, choć pozostawia to wiele do życzenia. Prosimy o zainteresowanie się Radnych w swoich okręgach stanem uliczek osiedlowych.

TEREN WYRÓWNANY
PYSKOWICE 05.04.2014 I CO TERAZ, JAKIEŚ POMYSŁY ?

"Nowy Dworzec" przeszedł oficjalnie do historii. Zasypane ziemią zejście na perony otwiera nowe możliwości. Zachęcamy do spaceru i przyjrzenia się "póki nie zarośnie" temu miejscu. Nie jeden z nas ma na pewno pomysł na zagospodarowanie tego miejsca.

ŁATANIE
PYSKOWICE 27.03.2014 CZĄSTKOWE REMONTY DRÓG.

Jedna z nowszych technologii remontu cząstkowego drogi (w naszym mieście). Pogoda sprzyja, a dziur ci u nas dostatek. Wierzymy, że taka machina obleci wszystkie i może zajrzy na niejedno podwórko. Naprawa niektórych ubytków nie wymaga specjalnej reklamy, ale jeśli to pomoże to prosimy o zwrócenie uwagi na skrzyżowanie obok Liceum ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego / Wyzwolenia.


Ostatnio komentowane
WYPADEK [6]
OSIEDLOWE DZIURY [1]
TEREN WYRÓWNANY [5]
ŁATANIE [4]
WYPALANIE TRAW [22]
POŻAR WYSYPISKA [4]
GOŁĘBIE [4]
DEBATA [9]
JAK ŻYWIEC [1]
ILUMINACJA [9]
PRZY KRZAKACH [1]
ZASYPUJĄ [5]
CENNY SKRÓT [10]
OFIAROM HOLOCAUSTU [8]
DROGA DOJAZDOWA [2]
PYSKOWICKI MŁYN [9]
TOSZECKA/CZOŁGOWA [7]
ROSSMANN LOT [2]
DAJ SIĘ ZOBACZYĆ [2]
GÓRY OPAWSKIE [2]
ŚWIĄTECZNE OZDOBY [1]
WIEJE [3]
MOBILNIE W PC [3]
SCHODKI I PODJAZD [3]
ELEWACJA POCZTY [4]

Szukaj:

Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

24/04/2014 14:38:56
Mam na myśli pojemniki na psie odchody.


24/04/2014 14:37:38
Tak Piotr racja, dożynkowy to jedna wielka kupa... gdybym robił wszystkim fotki w sytuacji gdy ich pupil robi kloca była by galeria......


24/04/2014 14:36:55
Czyli w Dzierżnie mogą jakieś być Oczko http://tnij.org/h.
..


24/04/2014 14:35:48
Ten co wymyśli skuteczny sposób na wandalizm w naszym mieście to prawdziwy kandydat do nowych władz. Obiecanki już były... szalony1


24/04/2014 13:15:51
Wspomnę też, że miasto kiedyś pomyślało o stojaczku z workami na psie kupki przy Dożynkowym gdzie psów jest najwięcej, ale też zostało to zniszczone, i teraz stoi tylko metalowa rama.


24/04/2014 13:11:46
Spalone, zdewastowane, zdemolowane, lub rozkręcone i w tej chwili w mieście ciężko jest dopatrzyć się jakiegoś, przynajmniej w promieniu 3km od rynku bo dalej się nie zapuszczam.


24/04/2014 13:11:08
W sprawie sprzątania po psach przypomnę tylko, że obowiązuje zakaz wrzucania psich odchodów do zwykłych koszy na śmieci, a specjalne zostały dawno...


24/04/2014 10:55:20
W związku z ostatnimi wydarzeniami: http://www.youtub.
..1IOERkpTjw


24/04/2014 10:35:04
prowadzajcie je na smyczy. Nie zdajecie sobie sprawy z tego co przeżywa małe dziecko obszczekane a nie daj boże zaatakowane przez psa. Pomyślcie czasem stać was na psa to na smycz też wam wystarczy.


24/04/2014 10:32:32
Wtrącę się to tematu czworonogów uwielbiam je ale posiadanie ich to także odpowiedzialność
sprzątanie kup a nie odwracanie się i udawanie że to nie wasz pies i przede wszystkim prowadzajcie je na smyc


23/04/2014 17:19:02
Spojrzenie na budowę centrum logistycznego Rossmann od strony ul Poznańskiej (23.04.2014) https://www.youtu.
..onazqFP65o


23/04/2014 11:18:38


23/04/2014 09:34:35
Kolejny artykul z se http://se.pl/wyda.
..93474.html


22/04/2014 19:33:05
do rowu (honda civic i audi?)


22/04/2014 19:32:42
''Serdeczne'' pozdrowienia dla dwóch debili ścigających się rano na Toszeckiej (pracownicy viva trans albo jednej z firm), jak chcecie zginąć to rozpędź się i w mur a nie spychaj ludzi


22/04/2014 17:34:12
Artykuł z Faktu o tym samym wypadku http://www.fakt.p.
..735,1.html


22/04/2014 17:27:44
Artykuł z SE o wypadku w Gliwicach http://www.se.pl/.
..oto=291563


22/04/2014 09:35:31
dexter to ja zostałam zaatakowana przez psa policjanta na uwgę o chodzeniu z psem na smyczy usłyszałam więcej kultury


22/04/2014 08:25:13
Żadna nagonka, w mieście pies powinien chodzić na smyczy a jak duży jeszcze w kagańcu, nie ważne jak dobrze jest wychowany.Gadanie,
że "on nie gryzie" to bzdura. Każdy gryzie


22/04/2014 00:31:17
Pewnie dlatego, że niektórzy z nich nie myślą o innych. nie unoś się, pobiegaj, spotkaj jakiegoś psa, to pogadamy.

Wygenerowano w sekund: 0.20 7,735,125 Unikalnych wizyt